2020-09-30     kontakt: gim_maniowy@poczta.onet.pl, admin: M.Kunstman

Tradycyjny Sad - projekt.


 Od października 2018 r. grupa uczniów z klasy II c bierze udział w grantowym projekcie edukacyjnym Fundacji Banku Ochrony Środowiska pt. „Tradycyjny Sad”. Pomysłodawcą akcji jest p. dyrektor Mikołaj Urbaniak, a opiekę na uczniami sprawuje p. Alicja Fryc – Klag.

Projekt polega na stworzeniu mini sadu obok szkoły lub na działce należącej do gminy. Sad ma się składać z minimum 5 drzew owocowych posadzonych na terenie ogólnodostępnym społecznie. Działania podjęte przez uczniów są podzielone na trzy etapy: pierwszy – Rozmawiamy o sadzie, drugi – Sadzimy sad i trzeci – Tworzymy mapę pomologiczną drzew sadzonych przed 1960 r. w najbliższej okolicy. Uczniowie pracowali przez minione miesiące nad utworzeniem strony promującej akcję na portalu społecznościowym Facebook, przygotowali prezentację multimedialną na temat tradycyjnych odmian jabłoni, opracowali logo i nazwę swojej grupy (powyżej) oraz prowadzili kronikę podjętych działań. W młodszych klasach zostały przeprowadzone lekcje pt. „Kuszenie starym jabłkiem”, a w korytarzu powstała gazetka informująca o projekcie.

Miejsce na założenie mini sadu zostało wybrane, znajduje się obok hali sportowej, na terenie otwartym  i dostępnym dla uczniów i mieszkańców. Jest to obszar z ekspozycją na południowy - zachód i żyznym podłożem.  Zostaną posadzone tam tradycyjne polskie, mrozoodporne i smaczne odmiany jabłoni: Ananas Berżenicki, Antonówka Biała Śmietankowa, Cesarz Wilhelm, Kosztela, Grafsztynek Prawdziwy oraz inne drzewa owocowe takie jak: Czereśnia Kordia, Grusza Patten, Grusza Red Bonkreta, Śliwa Ulena.

Przed nami zwieńczenie projektu i posadzenie drzew, które mamy szczerą nadzieję, będą służyć nowym pokoleniom uczniów uczęszczających do naszej szkoły, a mieszkańcom okolicy będą przypominać smaki dzieciństwa.

M. Urbaniak dyrektor SP Maniowy.

A. Fryc – Klag – opiekun grupy

Ilość zaglądnięć :